WYCIECZKA DO WIEDNIA I BRATYSŁAWY

W dniach 05.05 – 08.05 uczniowie klas 3B, 3J i 1i wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Wiednia i Bratysławy. Plan wyjazdu był bardzo napięty i nie mogliśmy narzekać na nudę.

Po kilkunastogodzinnej podróży dotarliśmy do hotelu w czeskim Hodoninie, który na kilka dni stał się naszym domem i miejscem odpoczynku po całodniowym zwiedzaniu.

Pierwszym punktem programu naszej wycieczki była stolica Austrii – Wiedeń. Kilkugodzinny pobyt w tak dużym mieście sprawił, że z konieczności musieliśmy się ograniczyć do miejsc najsłynniejszych. Zwiedzanie zaczęliśmy od „krzywych domów” zaprojektowanych przez prekursora modernizmu, architekta Friedensreicha Hundrtwassera. Spacerując  uliczkami starego miasta, podziwialiśmy budynki: Opery Wiedeńskiej, Parlamentu, Ratusza, rezydencji Habsburgów – Hofburg oraz Katedrę św. Szczepana. Mieliśmy również okazję zobaczyć wnętrze Kościoła Augustianów oraz apartamenty, w których mieszkała „Sisi”- cesarzowa Austrii Elżbieta Bawarska. Zwiedziliśmy także krypty cesarskie Kościoła Kapucynów, w których spoczywają członkowie rodziny cesarskiej.

Następnego dnia odwiedziliśmy Bratysławę. Zwiedzanie rozpoczęliśmy  rejsem po Dunaju. Następnie zobaczyliśmy najbardziej znane miejsca w mieście – zamek Hrad, Katedrę św. Marcina i starówkę. Tego samego dnia zwiedziliśmy jeszcze zespół pałacowy Lichtensteinów w Lednicach.

Ostatniego dnia wyruszyliśmy na wyprawę „ bliżej natury”. Mieliśmy okazję obejrzeć zjawiska krasowe, z których słynie Wyżyna Czesko-Morawska. Podczas podróży kolejką linową podziwialiśmy Przepaść Macochy, a płynąc łodziami po podziemnej rzece Punkwi  jaskinię Punkiewną.

Cztery dni minęły tak ciekawie i  szybko, że niektórzy  już zaczęli planować kolejną wycieczkę.

 

IMG 3438 1024x683

Rozstrzygnięcie wyników konkursu

„Matematyczne wyzwania”

 

W kategorii klas pierwszych:

II miejsce – Szypulski Rafał (Gimnazjum nr 5)

III miejsce – Nakielny Patryk (Gimnazjum nr 3)

 

W kategorii klas drugich:

II miejsce – Szarwacki Franciszek (Gimnazjum nr 1)

III miejsce – Gers Karol (Gimnazjum nr 4)

Wyróżnienie otrzymał Smółka Jacek – Gimnazjum w Rzekuniu

 

W kategorii klas trzecich:

I miejsce – Stolarczyk Szymon (Gimnazjum nr 2)

III miejsce – Płocharski Aleksander (Gimnazjum nr 5)

Wyróżnienie otrzymał Wójcik Piotr – Gimnazjum nr 1

 

Zwycięzcom i ich opiekunom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Wszystkim dziękujemy za udział w naszym konkursie.

Nauczyciele matematyki

Spotkanie w bibliotece szkolnej

W dniu 14 maja 2015r. biblioteka szkolna gościła p.Jadwigę Zawadzką - ostrołęcką malarkę.

Pani Jadwiga zaprezentowała naszym uczniom swoje prace, opowiedziała o technice powstawania obrazów, pokazała także jeszcze te niedokończone, twierdząc, iż czas powstania dzieł malarskich może trwać od tygodnia do kilku miesięcy. Malarka zwierzyła się gimnazjalistom, że najbardziej ukochała obrazy malowane olejem.

Opowieści o pasji malarskiej pani Zawadzkiej wysłuchali uczniowie

kl. II e, I d oraz grupa gimnazjalistów z kółka plastycznego naszej szkoły.

Spotkanie zorganizowano we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Ostrołęce.  

 

biblioteka 14 05 tmb 1024x768