Comenius z Gimnazjum nr 1 we Włoszech

 

Młodzież z Gimnazjum nr 1 działająca w Klubie Comenius znów wyruszyła w kolejną podróż. Tym razem odwiedziliśmy Włochy. Gościła nas szkoła z Padwy.

Wieczorem 26.01.2014r. bez przeszkód, pomimo polskiej śnieżycy, dotarliśmy ciepłej Italii. Mieliśmy wrażenie, że odbyliśmy także podróż w czasie, bo zaskoczyła nas na lotnisku w Mediolanie włoska wiosenna aura. Nasi opiekunowie-nauczyciele zostali w hotelu a my po raz pierwszy spotkaliśmy się z rodzinami, które miały nas gościć w najbliższych dniach. Pierwsze loty za płoty. Nasze włoskie koleżanki i ich bliscy okazali się być przemiłymi, ciepłymi ludźmi oczekującymi z niecierpliwością naszego przyjazdu ze stołami nakrytymi pizzą, spaghetti i oczywiście pastą czyli makaronem. Nasze obawy, że się nie porozumiemy szybko okazały się płonne. Stwierdziłyśmy, że mamy sobie dużo do powiedzenia i umiemy sobie to przekazać. Odetchnęłyśmy z ulgą.

Następnego dnia, w poniedziałek zapoznałyśmy się z młodzieżą i nauczycielami działającymi w Comeniusie we Włoszech, a także z przedstawicielami ośmiu innych krajów, realizujących nasz projekt. Byli to uczniowie i ich opiekunowie z Rumunii, Litwy, Łotwy, Portugalii, Grecji, Słowenii, Bułgarii i Turcji. Towarzyszyło temu dużo śmiechu, ponieważ w żaden sposób nie mogliśmy od razu zapamiętać naszych imion i skąd jesteśmy. Tego dnia zaprezentowaliśmy efekty naszej ciężkiej, kilkumiesięcznej pracy. Nasz film, który to pokazywał został przyjęty z wielkim aplauzem. Wyszliśmy też na ulice Padwy, gdzie byliśmy uczestnikami spontanicznego flashmobu.

Wzbudziliśmy zainteresowanie przechodniów, którzy odnosili się do nas z sympatią. Kolejnym wydarzenie była wycieczka do Wenecji. To niepowtarzalne miasto na wodzie robi wielkie wrażenie. Czy można wyobrazić sobie w 21 wieku miasta bez samochodów? A tam ich po prostu nie ma. Cały dzień spacerowaliśmy po ulicy Wenecji, czując na sobie oddech przodków. Wstąpiliśmy też do zachwycającej katedry św. Marka. Po całodziennym chodzeniu pomimo uroków miasta z przyjemnością zasiedliśmy w przedziałach pociągu i wróciliśmy do Padwy, gdzie czekały już na nas goszczące nas rodziny. Nie zapominamy równie wyprawy w Dolomity.

Dni spędzone we Włoszech stawały się coraz ciekawsza a my czuliśmy się prawie jak u siebie w domu. Ale to co dobre, szybko się kończy nadchodziły chwile pożegnania. Czwartek to ostatni dzień naszego pobytu w Italii. Dzień podsumowania spotkań i niestety rozstania. Padwa żegnała nas strugami deszczu. Po południu po raz ostatni byliśmy we włoskiej szkole. Przygotowano tu dla nas degustację potraw typowych dla Włochów a także pochodzących z innych państw, bo każdy kraj uczestniczący w projekcie miał za zadanie zaprezentować danie charakterystyczne dla siebie. Było wzruszająco i smutno, ale jednocześnie radośnie, bo przecież przeżyliśmy wspólnie wiele miłych chwil, narodziło się coś pięknego – przyjaźń, a jak mówił Lis z „Małego Księcia”: „Oswojenie niesie w sobie ryzyko łez”.

Jakie korzyści wynikają z wyjazdu do Padwy? Na pewno poznanie włoskiego systemu szkolnictwa, możliwość zwiedzenia pięknych miejsc, przekonanie, że znów weźmiemy udział w kolejnym europejskim projekcie, jeżeli tylko będzie taka możliwość. Najważniejsze jednak są nasze nowe przyjaźnie i znajomości. Stwierdzamy, że pobyt we Włoszech to jedne z najpiękniejszych chwil w naszym życiu.

 

Szkoła uzyskała dofinansowanie ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”.

"Korzyści płynące z kultury słowa"

 

12 lutego, z okazji „Dni kultury zachowania i słowa” w naszym gimnazjum odbył się wykład Pana Profesora Zbigniewa Chojnowskiego na temat: „ Korzyści płynące z kultury słowa”. Pan Profesor rozpoczął wykład od wyjaśnienia uczniom, czym jest język i jaką rolę pełni w naszym życiu. Zwrócił szczególną uwagę na dobór słów w konkretnych, codziennych sytuacjach, a także na to jak te słowa mogą wpłynąć na odbiorcę naszych wypowiedzi. Również zaprezentował uczniom słowniki, tj. „Słownik wyrazów kłopotliwych”, „Słownik wyrazów zapomnianych”, „Słownik wulgaryzmów”, „Słownik eufemizmów” oraz zachęcił do regularnego korzystania z nich. Profesor Chojnowski poprosił uczniów, aby każdego dnia dbali o swój język ojczysty. Podkreślił fakt, iż powinniśmy zastanowić się, co mówimy, ponieważ słów wypowiedzianych nie można cofnąć.

 

20140212 101512 450x800

 

 

Akcja charytatywna na rzecz Schroniska

 

W dniu 20 grudnia 2013r. zorganizowaliśmy w naszej szkole akcję charytatywną na rzecz Schroniska dla Bezdomnych zwierząt „Canis” z Kruszewa. Dzięki hojności tych, którym nie jest obojętny los skrzywdzonych zwierząt uzbieraliśmy kwotę 323,88 pln i zakupiliśmy 120kg karmy, którą przekazano na ręce pani Wiesławy Rykowskiej – kierowniczce schroniska.

 

Szczególne podziękowania należą się Karolinie Kośka i Kaji Kędzierskiej z kl. III b, które inicjatorkami akcji.

 

charytat tmb

 

Przypominamy, że  2,3 stycznia 2014r. zajęcia w naszej szkole prowadzone są normalnie i nie są dniami wolnymi od nauki.