pisa

PROGRAM MIĘDZYNARODOWEJ OCENY UMIEJĘTNOŚCI UCZNIÓW PISA 2018 W GIMNAZJUM NR 1 W OSTROŁĘCE

Dnia 23.03.17r. w naszej szkole, 51. losowo wybranych uczniów w wieku 15 lat przystąpiło do międzynarodowego badania PISA 2018. Jest ono przeprowadzane od 2000r., w cyklach 3 –letnich; Polska uczestniczy w nich od początku. Jego celem jest określenie, czy polscy uczniowie potrafią zastosować w praktyce posiadaną przez nich wiedzę oraz na ile są przygotowani do samodzielnego jej uzupełniania i poszerzania, czy rozumieją zachodzące wokół nich zjawiska.

Rozwiązywane na komputerach przez gimnazjalistów zadania odnosiły się do konkretnych sytuacji, z jakimi mogą się oni spotkać w codziennym życiu; wymagały od uczniów samodzielności w myśleniu. Zadania obejmowały treści z zakresu języka ojczystego, matematyki, zagadnień ekonomicznych, nauk przyrodniczych.

Porównując wyniki uzyskane przez polską młodzież z wynikami ich rówieśników z przodujących krajów świata (np. Australii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii, Chin, Brazylii, Czech, Francji, Niemiec, Rosji czy Wielkiej Brytanii) można będzie określić,
w jakich obszarach wiedzy oraz umiejętności należy zmienić sposoby nauczania, a tym samym wyrównywać szanse młodych ludzi na globalnym rynku pracy. Trzymamy zatem kciuki za Naszych Gimnazjalistów!

Koordynator badań PISA 2018
w Gimnazjum nr 1 w Ostrołęce:
dr Izabela E. Dąbrowska

DORADZTWO ZAWODOWE

                       adadad

W naszej szkole uczniowie oddziałów III mają możliwość uczestnictwa w zajęciach warsztatowych z pedagogiem szkolnym, Panią Izabelą E. Dąbrowską, poświęconych uwarunkowaniom budowania sukcesu życiowego i planowania własnej kariery zawodowej. Ponadto uczestniczą oni w dwuetapowych spotkaniach z doradcami zawodowymi Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży przy OHP w Ostrołęce. Celem tych zajęć jest zdiagnozowanie preferencji zawodowych młodzieży, przygotowanie jej do trafnego wyboru drogi dalszego kształcenia i zawodu, zwłaszcza w kontekście dokonujących się zmian w systemie oświaty
w Polsce.

                        Koordynator: Izabela E. Dąbrowska

Cyberbezpieczeństwo w szkołach – list Minister Edukacji Narodowej

 

Osoba pisząca na kartce papieru, widoczne dłonie i długopisW związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń w internecie, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska w liście skierowanym do środowiska oświatowego zwróciła się z prośbą o szczególne zwrócenie uwagi na kwestie bezpiecznego zachowania dzieci i młodzieży w internecie.

Minister edukacji poprosiła dyrektorów szkół o zorganizowanie w szkole, placówce oświatowej spotkań z rodzicami i uczniami, podczas których możliwe będzie omówienie kwestii dotyczących bezpiecznego korzystania z zasobów internetu przez uczniów.

W liście minister Anna Zalewska podkreśla, że gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Jednak nadmierne korzystanie z nich może powodować problemy z koncentracją uwagi przez dłuższy czas, zaniedbywania nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Szefowa MEN wskazuje także na to, że może ono prowadzić również do rezygnacji z innych zainteresowań, a nawet zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen. W skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do uzależnienia.

Czytaj więcej: Cyberbezpieczeństwo w szkołach – list Minister Edukacji Narodowej

Powitać wiosnę można wszędzie, gdzie jest wesoło i gwarno. W Gimnazjum nr 1 w Ostrołęce  bawiliśmy się świetnie, odkrywając wśród nas nowe talenty. Ci, którzy przyszli dziś do szkoły, z pewnością nie żałują swojej decyzji, ponieważ uzdolnieni uczniowie dostarczyli nam wielu wrażeń.

DSC03266 1024x681

Czytaj więcej: Talentów Ci u nas wiele!

Dnia 11 marca 2017 roku (w ramach gimnazjady) odbyły się Mistrzostwa Ostrołęki w halowej piłce nożnej dla dziewcząt. W turnieju wzięło udział 5 zespołów: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 4 i Gimnazjum nr 5. W wyniku zaciętej rywalizacji zwyciężyła - a tym samym zdobyła prawo do reprezentowania miasta na Mistrzostwach Międzypowiatowych - reprezentacja naszej szkoły w składzie: Wiktoria Kowalska, Kinga  Chrost, Magdalena Szczecińska, Daria Orzoł, Aleksandra Dymerska, Gabriela Dymerska, Julia Zglejszewska, Marlena Olszewska, Joanna Polak, Wiktoria Kowalczyk.

Opiekun drużyny: Edyta Oleśkiewicz.

Gratulujemy dziewczynom i życzymy kolejnych sukcesów.