Zbliża się bardzo intensywny dla nas czas. Przygotowujemy się do akcji "Pierniki za uśmiech", by móc zanieść świąteczną radość mieszkańcom Ostrołęki.

Zamieszczamy przydatne informacje dla tych uczniów, którzy włączają się w piernikowe szaleństwo.

Pierniczki na choinkę

Składniki:

• 1 szklanka sztucznego miodu
  • ½ szklanki cukru
  • 100g margaryny
  • ½ przyprawy do piernika
  • 1 jajko!!!
  • 2 łyżeczki cynamonu
  • 1 łyżka kakao
  • 1 płaska łyżeczka sody
  • 4 szklanki mąki

Nagrzać piekarnik do 180 stopni. Na gazie rozpuścić w rondelku margarynę, miód, cukier i przyprawy. Pozostawić na pół godziny do ostygnięcia, dodać sodę i wymieszać. Wsypać mąkę i zagnieść ciasto (można za pomocą miksera). Dodać więcej mąki jeśli ciasto za bardzo się klei. Ciasto cienko wałkować i wycinać dowolne wzory. Za pomocą słomki do napojów zrobić dziurki. Piec na papierze do pieczenia ok. 8 minut. Wystudzić na metalowej kratce.

Uwagi do pieczenia pierników:

• Pierniki mogą być różnej wielkości, jednak nie większe niż 8x8 cm
  • Pierniczki będą spełniały funkcję ozdobną, więc nie jest konieczne użycie miodu naturalnego. Można użyć miodu sztucznego (ze względu na oszczędność)
  • Dziurkę w pierniku (na zawieszkę) należy wyciąć przed pieczeniem przy pomocy np. słomki              do napojów o większej średnicy (przy pieczeniu ciasto pęcznieje i dziurka się zmniejsza)

Uczniowie klas 6 i 7 szkoły podstawowej oraz klas 2 i 3 (gimnazjum) będą uczestniczyć      w akcji pod opieką nauczycieli języków obcych.

Wstępny  harmonogram    działań:

* 8, 11 grudnia przyniesienie upieczonych pierników

*Dekorowanie pierników w świetlicy szkolnej

12 grudnia-    klasy 6 i 7      od godz.15.30

13 grudnia-   klasy drugie    od godz.15.30

14 grudnia-    klasy trzecie   od godz.15.30

*15, 18  i 19 grudnia- pakowanie pierników

*20 grudnia-   finał akcji

Zachęcamy wszystkich do włączenia się do naszej akcji J

Koordynatorzy akcji

Zespół języków obcych