1

Autorem prezentowanego komiksu jest Victoria Grabowska, uczennica klasy 3a (gimnazjalnej) z naszej szkoły. Tytuł Tajemnica leśnego krzyża wziął się stąd, że Victoria tematem swojej opowieści uczyniła epizod historyczny, rozgrywający się na tle rzeczywistych wydarzeń historycznych, ważnych dla dziejów polskiego społeczeństwa, ale co jeszcze istotniejsze, dziejących się na kanwie historii regionalnej.


W marcu 1946 roku, ówczesne władze dokonały mordu pięciu Żołnierzy Wyklętych, a ich zwłoki wrzucono do bezimiennego dołu w okolicach miejscowości Łodziska. Miejscowa ludność nie pozwoliła, by czas zatarł ślad tego mordu, a mogiłę opatrzyła leśnym krzyżem.
W październiku 2015 roku przeprowadzono prace ekshumacyjne, dzięki którym możliwe było ustalenie tożsamości ofiar tej zbrodni. Klamrą spinającą początek i koniec narracji Victorii, jest pogrzeb pięciu Żołnierzy Niezłomnych, który miał miejsce 29 września 2016 roku w Ostrołęce.
Dojrzałość pracy Victorii polega nie tylko na rzetelności historycznej, ale co najważniejsze, na wysokim poziomie artystycznym (plastycznym). Zostało to docenione przez Jury VI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie, pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, które przyznało autorce III miejsce.