Działania lokalne

Kalambury z klubem Comenius

Chociaż zbliżamy się już do finału naszych działań w europejskim programie „ Baśń o złotej przyszłości starej Europy” to cały czas jednak jesteśmy aktywni. 28.04.2014 r. Klub Comenius miał kolejne spotkanie. Obejrzeliśmy na nim prezentację, która utrwaliła zabawę Karaoke. Okazuje się, że „śpiewać każdy może”. Ponieważ celem naszego programu jest znalezienie porozumienia między pokoleniami, dzielenie się doświadczeniami z różnych etapów życia, więc przedstawiliśmy też film, który pokazywał , jak widzimy siebie w przyszłości. Nasze plany są bardzo ciekawe i ambitne, a dorośli członkowie Klubu, że marzenia mogą się spełnić, abyśmy tylko chcieli i nie rezygnowali za wcześnie.

Później bawiliśmy się w kalambury. Nawet nie wiedzieliśmy, że tkwią w nas takie zdolności aktorskie. Inwencja twórcza jest ogromna, kiedy drużyna czeka na ekspresywne, jednoznaczne zaprezentowanie hasła bez użycia słów. Odgadywaliśmy treść przysłów polskich i tytuły filmów. Trzy zespoły walczyły dzielnie o laur zwycięstwa. Okazało się, że siły są wyrównane. Do następnego spotkania…

Świąteczne spotkanie Klubu Comenius w gimnazjum nr 1

Nie mogliśmy ominąć takiej okazji jak Święta Bożego Narodzenia, aby nie spotkać się w stałym gronie Klubu Comenius.

We wtorek 17 grudnia 2013r. obejrzeliśmy wspólnie z seniorami, nauczycielami i uczniami naszego gimnazjum prezentację multimedialną p.t. „Kulinarna mapa Europy” przygotowaną przez uczennice klasy 2d. Prezentacja ta przybliżyła nam tradycyjne potrawy państw współpracujących z nami przy realizacji projektu „Baśń o złotej przyszłości starej Europy” finansowanego przez Komisję Europejską.

Następnie, śpiewając kolędy i smakując specjały charakterystyczne dla różnych kuchni – polskiej również, przygotowywaliśmy świąteczne ozdoby. Pierniczki, upieczone wcześniej przez naszą młodzież, przybierały dzięki fantazji, wyobraźni i kreatywności naszych gości, nauczycieli i młodzieży najróżniejsze postaci mieniących się barwami gwiazdek, bałwanków i choinek. Udało nam się w czasie tego pasjonującego zajęcia zdobniczego odkryć nowe talenty.

Chcąc być przykładem ekologicznego sposobu życia, dekoracje wykonaliśmy z naturalnych produktów. Wspólna praca, śpiewanie kolęd oraz opowiadanie o tradycjach świątecznych w naszych domach zaabsorbowały nas tak bardzo, że straciliśmy poczucie czasu. Oryginalne drobiazgi ozdobi ą w tym roku nasze drzewka świąteczne, gdyż część pierniczków zabraliśmy do domu. Drugą częścią chcieliśmy podzielić się z mieszkańcami Ostrołęki. Planowaliśmy rozdać aż 600 pierniczków, które były tworzone z pasją. W czwartek ok. godz. 11.00 każdy, kto się do nas uśmiechnął, otrzymał symboliczny dar przepełniony życzeniami zdrowych, spokojnych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz spełnienia marzeń w Nowym Roku.

O spotkaniu w mediach:

RADIO OKO

NOWA OSTROŁĘKA

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”

Chłodnego, jesiennego wrześniowego dnia wybraliśmy się – członkowie Klubu Comenius działającego przy Gimnazjum nr 1 w Ostrołęce – na wycieczkę do Wachu. Gościliśmy w gospodarstwie agroturystycznym „Polana”. Celem naszej eskapady było promowanie starożytnego hasła, które już tysiące lat temu głosiło, że „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Tak więc, dbając o naszą kondycję, spacerowaliśmy po lesie, jeździliśmy rowerami, zbieraliśmy grzyby, a to wszystko w niezwykle miłej i radosnej atmosferze. Jak zwykle nieocenionym źródłem wiedzy był dla młodzieży pan Tadeusz Żebrowski, który w interesujący sposób opowiadał o Puszczy Zielonej, jakiej nie znamy. Odsłonił tajemnice lasu, zdradził ciekawostki świata przyrody i zachęcił do uważnego obserwowania natury. Jednym z punktów naszej wędrówki było wejście na taras widokowy trzydziestodziewięciometrowej wieży, na szczycie której ujrzeliśmy zapierający dech w piersiach widok Puszczy Zielonej. W tym właśnie momencie uświadomiliśmy sobie fakt, że piękno jest obok nas. Wystarczy wyjechać z tętniącego życiem miasta i chcieć je dostrzec, a kontaktu z naturą nikt i nic nie jest nam w stanie zastąpić.

Spotkania Klubu Comenius, składającego się z uczniów, nauczycieli naszej szkoły oraz seniorów, są zawsze spontaniczne i pełne pozytywnej energii, która znajduje ujście w tańcu, śpiewie i dobrej zabawie. Ważnym punktem wyjazdu było zaprezentowanie plakatów, których hasła propagowały aktywny i zdrowy styl życia oraz wartości dojrzałego wieku. Ekscytującym momentem spotkania było nakręcenie filmu, dokumentującego nasze działania, wynikające z harmonogramu pracy międzynarodowych grup biorących udział w realizacji projektu Comenius.

Była to kolejna wyprawa, która pozwoliła zacieśnić więź międzypokoleniową i uświadomiła wszystkim uczestnikom, jak wiele jesteśmy sobie w stanie zaoferować. Doświadczenia życiowe i mądrość seniorów, optymizm i entuzjazm młodzieży – to nieocenione wartości, których nigdzie nie można kupić. Dlatego z biegiem czasu coraz bardziej doceniamy korzyści płynące z realizacji projektu i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.

Szkoła uzyskała dofinansowanie ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”

*Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Komisja Europejska nie odpowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.